czwartek

Lahemaa - Viru raba

Tego dnia postanowiliśmy rozbić nasz namiot na polu namiotowym położonym niedaleko bagien Viru, które koniecznie chcieliśmy zobaczyć mimo coraz mniej ciekawej pogody.

W parkach narodowych Estonii można rozbijać namiot wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Nie przypuszczaliśmy jednak, że te miejsca (darmowe! :-)) są tak dobrze zagospodarowane, przemyślane i położone w ładnych miejscach - nad jakąś wodą.  Zawsze była czysta toaleta, miejsce na ognisko z przygotowanym drewnem, kosz na śmieci (często z segregacją odpadów!), drewniany stół i ławy. A co najważniejsze - cisza i spokój. Mimo pięknej pogody i pełni sezonu - byliśmy sami lub prawie sami.


Po rozbiciu namiotu, wyruszyliśmy czerwonym szlakiem na bagna,
po drodze mijając kolejne jakże urokliwe jeziorka dystroficzne...
Akurat była to pora kwitnienia wełnianki
Udało się również odnaleźć roślinność typową właśnie dla takich siedlisk, a niezwykle rzadko spotykaną u nas w Polsce... brzozę karłowatą (Betula nana L.), rosiczkę długolistną (Drosera anglica) i malinę moroszkę (Rubus chamaemorus L.)  - akurat też w fazie kwitnienia.
Doszliśmy do wieży widokowej i tu spotkał mnie duży zawód. Wieża okazała się w tak kiepskim stanie, że wstęp na nią był surowo zabroniony :-( Ale dziś... kto wie, może już jest wyremontowana? :-)

2 komentarze:

 1. Witam!
  Planuję się tam wybrać w czerwcu. Czy możesz napisać gdzie najlepiej zaparkować autko? Planuję wpaść tam na chwilę po drodze przejść się chociaż kawałeczek. Niestety nie mogę nigdzie zdobyć informacji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, warto wpaść - przejść się kładką przez bagna. Trasa wiedzie z północy na południe (lub odwrotnie ;-)) - ok.3,5 km w jedną stronę. Jest parking od strony północnej. Jak tam trafić? Jadąc drogą nr 1 z Tallina - wyjazd "Loksa tee" w kierunku Kolgi http://maps.google.pl/maps?saddr=Trasa+1%2FE20&daddr=Nieznana+droga&hl=pl&ll=59.474776,25.653591&spn=0.03614,0.077162&sll=59.463527,25.619001&sspn=0.036152,0.077162&geocode=FZ1TiwMdojWHAQ%3BFYWiiwMdiLeHAQ&mra=me&mrsp=0&sz=14&t=h&z=14. Pozdrawiam :-)

   Usuń